Doručovanie zásielok

Pre aktuálne veľký nápor na prepravné spoločnosti sa doručenie zásielky môže omeškať o 1-2 pracovné dni. Ďakujeme za pochopenie

online podpora: pracovné dni (08-16 hod)  |  e-mail: hotline@123peciatky.sk  |  telefón: +421 343 211 343  |  veľkoochod: info

História pečiatok

V tomto článku sa dočítate ako vznikli pečiatky, ich vývoj od primitívnych druhov až po dnešné moderné farebné samonamáčacie pečiatky.

Výroba pečiatok a jej história je veľmi dlhá. Prvé primitívne pečiatky boli používané už niekoľko tisíc rokov pred kristom a začali sa používať v Indii. Boli vyrábané z bahna a na farebný odtlačok pečiatky sa používali farby  vyrobené z ovocia, kvetov, kôr a rastlín.


Pečiatkovali sa s nimi textílie, papier a iné materiály.  V iných kultúrach sa na výrobu pečiatok používali kusy kože, ktoré boli vyrezané do tvaru otlačku pečiatky.  Tu boli vytvorené prvé základy pre vytvorenie dnešných pečiatok.

 

Ešte začiatkom 19 storočia sa používali na výrobu pečiatok iné materiály ako guma. Vyrábali sa z medi, ocele, alebo z niektorých zliatín, výnimočne i z dreva. V roku 1860 bola vynájdená prvá mechanická kovová pečiatka.


História gumového odtlačku pečiatky  siaha  do obdobia pred 500 rokmi. Krátko po objavení Ameriky, pri Kolombusovaj druhej ceste do Južnej Ameriky  obvavili u domorodcov pružné lopty, koré boli vyrobené z vyschnutej živice stromov ..Cau-Uchu“.  Kaučuk sa síce začal používať na výrobu nepremokavého plátna, ale jeho vlastnosti boli neuspokojivé. Tento problém vyriešil v roku 1839 Charles Goodyear, tak že náhodou zlial zmes kaučuku a síry.

 

Síra spôsobila vytvrdenie kaučuku a zmenila jeho vlastnoti tak, že vznikla guma, ktorú bolo možné používať veľa krát a v rôznych teplotných podmienkach bez toho aby došlo k zmeny jej vlastností. Goodyear pomenoval tento proces ,,vulkanizácia“ a v roku 1844 si ho dal patentovať

 

V roku 1866  si James Orton Woodruff z New Yorku požičal gumu od svojho strýka, ktorý bol dentista a používal ju na vytvorenie odtlačkov zubov.  S použitím bežného atramentu a tejto gumy vytvoril prvý gumový stočok pečiatky. Aj keď sa mu prvý gumový štočok pôsobením atramentu postupne zničil, vytvoril tým veľký medzník vo výrobe pečiatok.

 

 Výroba pečiatok začala postupne prekvitať a  L.F.W. Dorman to ako prvý využil aj komerčne. Výroba gumových štočkov a pečiatok pod jeho vedením boľa veľmi efektívna  a do roku 1892 ich v Spojených štátoch predal 4 000 kusov.

 

Gumová textová plocha pečiatky sa rozšírila do celého sveta a dodnes je najpoužívanejším spôsobom ako vytvoriť odtlačok pečiatky.

 

Postupne sa začali objavovať rôzne druhy pečiatok ako: dátumové pečiatkyčíslovacie pečiatky, reliéfne pečiatky ...

 

Do histórie pečiatok však najviac zasiahla rakúska spoločnosť Trodat. Trodat ako prvý začal vo výrobe mechaník pečiatok používať plasty a tak v roku 1976 prišla na svet prvá samofarbiaca pečiatka. Samonamáčacie pečiatky Trodat Printy sa okamžite stali celesvetovým  bestselerom a do roku 2008 sa ich predalo 200 miliónov kusov.

 

V roku 1996 spoločnost Trodat predstavila novú radu pečiatok Trodat Professional a stanovila tým nový štandart pre odolné kvalitné pečiatky.

 

Spoločnosti Trodat a Trotec predstavili v roku  2005 prvú technológiu na výrobu farebných odtlačkov pečiatok : Multi Color Impression. A farebné pečiatky si tak postupne začali budovať svoj podiel na trhu.

 

Trodat neustále vyvíja nové produkty:  Mobilná pečiatka Printy Mobile bola predstavená v roku 2008 a Trodat Printy 4  v roku 2011. Trodat Printy 4 sa stala prvou pečiatkou, ktorá nezaťažuje životné prostredie.

Návrat hore